Badania Pilotażowe – Zestaw Naprawczy II SQT Biomicroneedling

Wstęp
Trądzik stanowi problem estetyczny, przekładający się w znaczący sposób na jakość życia osób dotkniętych zmianami skóry. Z uwagi na mnogość form schorzenia, jak również różnorodną, często trudną do jednoznacznej diagnozy, etiologię, trądzik niejednokrotnie wiążę się z wieloletnimi terapiami, a nierzadko, niezadowalających efektach i niskiej skuteczności. Wykorzystanie biomikroigieł krzemionowych, czego dotyczy niniejszy projekt, to innowacyjne podejście do nieinwazyjnych terapii trądziku.
Grupa badana
W badaniu wzięło udział 10 osób (w tym 8 kobiet, 2 mężczyzn), o fototypie wg Fitzpatricka I-III, w wieku od 14 do 32 lat, zamieszkujących obszar dużego miasta >500 000 mieszkańców. Dobrano probantów o skórze tłustej, z zaskórnikami zmianami trądzikowymi. Każdy uczestnik badania wypełnił oświadczenie o zapewnieniu niezmiennych warunków życia podczas trwania badań.
Metodyka
U każdego z probantów wykonano 4 zabiegi z użyciem zestawu SQT naprawczy II w interwałach, co 7 dni. Przed pierwszym zabiegiem, przed 3 (w dniu 2 zabiegu) oraz tydzień po 4 zabiegu wykonano pomiary parametrów skóry. Analizowano: echogeniczność, grubość skóry (za pomocą UHF-USG 48 MHz), poziom sebum (sebumetr), pH skóry (skin ph-metr), nawilżenie (corneometr), przeznaskórkową utratę wody (tewametr, TEWL) oraz liczbę zmian trądzikowych. Dodatkowo uwzględniono subiektywną ocenę zadowolenia pacjentów po zakończonej serii (w skali 1–10).
Zabiegi wykonywano według ściśle określonej procedury:
1. Oczyszczenie skóry
2. Wmasowanie serum olejowego z zestawu SQT
3. Wgniatanie mieszaniny biomikroigieł i aktywatora przez 10 minut (ruch ugniatający)
4. Zmycie pozostałości
5. Aplikacja maski pozabiegowej na 10 minut
Probanci otrzymali także zestaw do pielęgnacji domowej: serum regeneracyjne, do aplikacji dwa razy dziennie podczas trwania projektu oraz krem na podtrzymanie rezultatów, wdrożony po ostatnim pomiarze.
Analiza statystyczna obejmowała następujące kroki:
• Obliczenie wartości średnich i odchyleń standardowych dla każdego parametru przed i po zakończeniu terapii.
• Sprawdzenie rozkładu danych za pomocą testu Shapiro-Wilka w celu weryfikacji założeń parametrycznych.
• Test t-Studenta dla prób zależnych (paired samples t-test) wykorzystano do porównania wartości przed i po zabiegach w przypadku normalnego rozkładu danych.
• Poziom istotności statystycznej przyjęto na poziomie p < 0,05.
• Dla lepszego zobrazowania zmian wykonano wykresy pudełkowe (boxploty) przedstawiające wartości parametrów przed i po terapii.
• Analizę oraz wizualizacje wykonano z użyciem pakietu Python (biblioteki: pandas, scipy, seaborn, matplotlib).
Wyniki
Wszystkie parametry wykazały istotną statystycznie poprawę po zakończeniu terapii.
Echogeniczność
Zwiększona echogeniczność świadczy o zmniejszeniu nacieku zapalnego, związanego z I fazą reakcji zapalnej i rozpoczęcia fazy proliferacji i remodelingu. Naciekający płyn międzykomórkowy w fazie zapalenia przyczynia się do większego uwodnienia tkanki i zmniejszenia poziomu odbicia fali ultradźwiękowej, w kolejnych fazach proliferujące komórki, resorpcja płynu pozakomórkowego, jak również nowopowstałe włókna białkowe, przyczyniają się do zagęszczenia i pogrubienia skóry, z towarzyszącą temu większą echogenicznością, czyli stopniem odbicia ultradźwięków.
Grubość
Wzrost grubości skóry sugeruje aktywację procesów regeneracyjnych.




Obrazy USG: górne zdjęcia przed, dolne po terapii
Sebumetr
Spadek produkcji sebum wskazuje na wyciszenie łojotoku, na skutek seboregulacji, związanej z poprawą funkcji barierowych skóry i wyciszeniem stau zapalnego.
Ph
Obniżenie pH skóry może korzystnie wpływać na mikrobiom skóry. Zakwaszenie środowiska uniemożliwia proliferację i rozwój Cutis bacterium acne, jednocześnie sprzyjając kolonizacji mikroflory przez fizjologiczne komensale.
Corneometr
Zwiększenie poziomu nawilżenia wskazuje na poprawę funkcji barierowej naskórka, co dodatkowo podkreśla wcześniejszą tezę.
Tewametr
Zmniejszenie TEWL sugeruje odbudowę bariery ochronnej skóry. Parametry wskazują na ciąg przyczynowo skutkowy – zmniejszenie kolonizacji bakterii na skutek obniżenia pH → wyciszenie stanu zapalnego → odbudowa funkcji barierowych → poprawa seboregulacji → obniżenie TEWL
Liczba zmian
Redukcja liczby zmian trądzikowych potwierdza skuteczność terapii i jest wypadkową zmian parametrów wykazanych podczas pomiarów.
Rezultaty obserwowane w diagnostyce multispektralnej
Diagnostyka obrazowa potwierdziła rezultaty obserwowane w pomiarach. Na zdjęciach porównawczych obserwuje się:
- Zmniejszenie powierzchni pomarańczowej fluorescecji, co świadczy o zmniejszeniu poziomu porfiryn, a co za tym idzie bakterii chorobotwórczych
- Zmniejszenie stanu zapalnego w trybie polaryzacji krzyżowej
- Redukcję zmian trądzikowych I zaskórników
- Obkurczenie ujść gruczołów łojowych I obniżenie poziomu sebum
- Redukcja przebarwień
Zadowolenie pacjentów
Średni poziom zadowolenia pacjentów po serii zabiegów wyniósł 8,6 w skali 1–10, co świadczy o wysokiej akceptacji terapii i subiektywnie odczuwanej poprawie kondycji skóry. Co istotne – u probantów, u których podczas wywiadu, ujawniono ustrojową przyczynę trądziku – np. zaburzenia hormonalne, bez wdrożenia leczenia, mającego na celu eliminację przyczyny, skóra ulegała poprawie i wyciszeniu, jednak wykazując tendencję do powracania zmian. Sugeruje to konieczność synergii działania terapii z leczeniem ogólnoustrojowym w przypadku zaburzeń funkcjonalnych organizmu.
Po zakończeniu serii zabiegów uczestnicy badania zostali poproszeni o wyrażenie subiektywnej opinii na temat odczuć i zauważalnych zmian w kondycji skóry. Oto wybrane wypowiedzi:
• „Skóra wydaje się mniej napięta, bardziej elastyczna.”
• „Skóra jest bardziej elastyczna.”
• „Wygładzenie skóry.”
• „Zmniejszenie wydzielania sebum, wyrównany koloryt.”
• „Skóra po zabiegach jest rozświetlona i stany zapalne wyciszone.”
• „Kondycja mojej skóry bardzo się poprawiła i wygładziła.”
Powyższe obserwacje pacjentów stanowią istotne uzupełnienie wyników obiektywnych pomiarów i wskazują na wysoki poziom satysfakcji oraz zauważalną poprawę kondycji skóry także w subiektywnym odczuciu.
Tabela: Zmiany wartości parametrów skóry
Tabela: Subiektywna ocena zadowolenia pacjentów
Próba kontrolna
Przeprowadzona próba kontrolna w obszarze szyi, nie poddawanej terapii, wykazała brak istotnych statystycznie zmian, podkreślając skuteczność terapii.
Pielęgnacja pozabiegowa
Badani po serii zabiegów (tydzień po ostatnim zabiegu w dniu pomiarów parametrów skóry) otrzymali krem do stosowania 2 razy dziennie w warunkach domowych.
Pomiaru kontrolnego mającego na celu określenie czy pielęgnacja domowa przyczynia się do podtrzymania efektów terapii dokonano po 2 tygodniach od rozpoczęcia stosowania pielęgnacji domowej.
Jak pokazuje szeroka analiza u probantów u których podłoże zmian trądzikowych stanowi mocno zauważalne zaburzenie gospodarki hormonalnej problem ma charakter nawracający, a stosowana terapia domowa w niewielkim stopniu pozwala na trwałą redukcje zmian. W przypadku kiedy podłoże zmian określone jest jako endokrynologiczne.
Różnica między echogenicznością bezpośrednio po zabiegach a po 2 tygodniach pielęgnacji domowej nie jest statystycznie istotna (p > 0.05), choć jest bardzo blisko granicy istotności.
Oznacza to, że efekt zabiegów częściowo się utrzymuje, a choć echogeniczność spada, to nie na tyle, by uznać to za znaczący regres.
Wnioski
Terapia przyniosła realne, mierzalne w sposób obiektywny rezultaty, jak również była skuteczna w subiektywnym odczuciu probantów. Wszystkie badane parametry wskazują na ciąg przyczynowo – skutkowy, związany z przywróceniem fizjologicznego funkcjonowania skóry, zmniejszenia stanu zapalnego i redukcji bakterii odpowiedzialnych za powstawanie zmian. Terapia stanowi skuteczne uzupełnienie, a w niektórych przypadkach, alternatywę dla farmakoterapii. W przypadku badanych z problemami endokrynologicznymi, koniecznej jest równoległe unormowanie poziomu hormonów, w celu osiągnięcia trwałych efektów.
Podczas badania udało się zmniejszyć stan zapalny, wyregulować pracę gruczołów łojowych, przywrócić funkcje barierowe skóry, pogrubić ją oraz zmniejszyć kolonizację bakterii trądzikowych, a co za tym idzie, zredukować liczbę zmian.
Prezentowane dane wstępne wskazują na potencjalną skuteczność zastosowanego podejścia terapeutycznego, stanowiąc podstawę do pogłębionych analiz nad nowoczesnymi strategiami terapii trądziku.